Cevapsız Mektuplar P.S-17

01.09.2020 / Kütahya / P.S.17

Sevgili Nilgün

Bugün sonbaharın ilk günü. Doğduğum mevsimi umutsuzlar merdiveninde karşılıyorum. Pek merhaba diyebilecek halim yok gerçi. Bugün İstasyon Günlüklerime “Yaşam ağacı Sonbahar ‘da yaratıldı, İlkbahar’a kadar ölümü sevebilmesi için” yazdım. Sevsin ki mevsim yeniden Sonbahar’a gelebilsin. Gelsin ki ben tekrardan doğabileyim diye… Ve her doğum beraberinde ölümü de getiriyor Nilgün. Defterlerine yazdığın gibi “Dünya’ya getirdim ben ölümü, kendimle, kendimi istediğim kadar çok istedim ölümü.”

Burada, Porselen Kalp bana resmen yeniden saymayı öğretiyor. Böyle olacağını hiç düşlememiştim. Şansızlık deyip geçmek isterdim ama sanırım annemin arka bahçesinde çıkan yabani otlar benim de arka bahçemi kaplıyor. Alın edebiyatı diyor bazı insanlar bu duruma. Geceleri uyumak yerine bayılıyorum artık. Ne ara öksürüğüm durdu, ne ara uyudum ve sabah oldu hatırlayamıyorum. Bir yandan da sana böyle neredeyse her gün yazmak mektupları günlüğe dönüştürüyor gibi. Sanırım bir süre yazısız kalmalıyım…

“Diledim mi yanında tümden var olmayı an için ve birkaç sonrasında hiç yokmuşçasına beklememeyi bir şey çevremdekilerin uyumundan başkaca?” demiştin. Ben diledim. An için ve sonrasında hiç yokmuşçasına beklememeyi. Diledim ve öyle yaşadım hikâyelerimi, bazı şehirlerde sadece nefesimi bırakarak. “O” şehirlerin parçaları hâlâ kayıp. İsimsiz her kök büyüyor diz kapaklarımdan. Yürümek istiyorum, yürümenin anlamını kaç kilometre öteden biçimlendiriyorum bilmiyorsun.

Sevgisizlikten mi?

Kalbimde ki yılkıdan mı?

Göz kapanıyor Nilgün

Yalnızlığın nabzı sayıyor

Işık sön, iki-üç

Buradaki “Tüm anlar köpeksi bir zamana, düşkün bir kımıltısızlığa, aynılığa dönüşüyor, geride kalmanın tiksinç yalnızlığına”.

Sevgilerimle

Mert Kişot

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s