şu evden deniz görünüyor mudur sence

Yağmur yağdığı zaman gerçekten o yokuşu çıkmak bir tür zulme dönüşürdü. Eve ulaşan iki farklı yol vardı fakat ikisi de küfürlere sebep olurdu. Her seferinde, her gün bu yolu nasıl yürüdüğüme şaşırdığım durak ve ev arasındaki mesafeyi yine çaresizce alıyorum. Apartmana girdikten sonra ilk sola dönüş ve asla göremediğim ayakkabılar. Sıklıkla rastladığım gibi kapı kapatılmış sanılıp aksine aralık kalmıştı. Seslere hemen karışan aklıma sahip çıkamayışımla rengi solmuş seramiklere varıyorum. Kahkaha sesleri bir tür cümbüşe hazırlıklı olmam gerektiğini gösterdiği için salona hiç uğramadan doğru odama kaçıyorum. Odam geniş ama boş bir odaydı. Ev yokuş üzerinde kaldığı için salonda tam olan pencereler, odalara doğru gitgide azalıp kayboluyordu. Benim odamda da  aydınlatmaya yetmeyecek kadar küçük bir pencere bulunmaktaydı.

Uzun süredir içindekilere dokunmadığım, sadece yan cebine camel box sıkıştırdığım çantamı kenara fırlatıp üstüme kalın bi şeyler giyiyorum. Şaşmaz, evde mutlaka bir fatura unsuru kesik olurdu. Odamdan çıkıp -içerde zararlı herhangi bir şey tüketilmediği sürece- salonun asla kapanmayan kapısından içeriye dalıyorum. Salon amerikan mutfak şeklinde tasarlanmıştı, enteresandır. Amerikan mutfak masasında başta nizami şekilde bira şişeleriyle başlayıp, daha sonra türlü alkol şişelerinin sıralandığı yüzlerce şişe bulunmakta. Girer girmez, hemen sol tarafta yemek dışında türlü etkinlik yapıldığından kendinden geçmiş beyaz masayı ve ona ait olmayan bir kaç sandalye görmek mümkün. Sağ taraf ise asla temiz olmayan bulaşıklar, küflenmiş gıdalar, pet bardaklar, dolu küllükler, taşan çöpler ve kendini göstermeyen böceklerle dolu olduğu bilindiğinden asla bakılmak istenen bir yer olmazdı.

Nerden geldiği bilinmeyen, sigara yanıklarıyla süslediğimiz leopar desenli battaniyeyi üzerinde almış ve yarı çıplak şekilde tekli koltukta oturan, tanımadığım bi kişiyle göz göze geliyorum. Üçlü koltukta iki ev arkadaşım ve kedim, hemen karşılarındaki ikili koltukta ise tanımadığım iki kişi daha bulunmakta. Garip bi şekilde güleç fakat stresli bir ifadeye bürünüyorum. Dışarıdan nasıl göründüğüm çok merak edilesi. Üçlü koltukta gel nidalarıyla açılan yere komşu edasıyla oturuyorum. Değişik bir konu konuşulmadığı kesin çünkü herkes çok mutlu. Kedimi kucağıma alıp konuyu öğrenmeye çalışırken, garip bi aile sıcaklığı hissediyorum. Bu sıcaklığı biraz daha artırmak için “çay içen var mı” diye sorup ocağa yöneliyorum. Bir kaç gün önceden kalan çayı dökerken muhabbete kulak kabartıyorum. İçerdekilerden birisi ayağa kalkmış, hararetle bi başkasına sallıyor ve söylediği cümlelerin mantıksızlığından bahsedip ortama aktarıyordu. Ağzımdaki sigara dumanı yüzünden kapanan ve yaşaran tek gözümle dönüp “siktirsin ordan ya ağzı olan konuşuyor” diyip ona onay veriyorum. Sarı ışık altında gülüşmeler. Ve ne kadar kaçmaya çalışsam da aslında bu veya bi başka kalabalığı sevdiğimi fark ediyorum. Yarım saat önce kapının önünde duran çocuktan çok farklıydım ve şu anda her şey sanki daha kolay.

Telefon titreşimiyle uyanıyorum. Ani dönüşümle uzun süredir kapalı olan gözlerim bir kaç saniyeliğine geçici bi körlüğe gömülüyor. Gerçekliğe düşüş ve 1 okunmamış mesaj, vodafone. Başucumda gelişigüzel fırlattığım bir kaç bira şişesi ve izlerken uyuyakaldığım survivor. Kedim kaçalı da, ev arkadaşlarım okulu bırakıp şehri terk edeli de çok olmuştu, bundan emin olup yerimden doğruluyorum. Yalnızım ve yerime yatacağım bir yatak bulunmamakta. Kettle’ın tuşuna basıyorum. Suyun kaynamasını beklerken gözlerim halı deseninde, zihnimde yine bazı düşünceleri netleştiremiyorum. Tezgahtan, kulpu kırık bi fincan alıp içine iki buçuk çay kaşığı kahveyi de attıktan sonra, televizyonun karşısına tekrar kuruluyorum. Bulunduğum ay içerisinde evden çıkmalıyım; o kapıya bakıyorum, zil asla çalmıyor ve güneş doğmuyor. Sekmez böyledir, kumandayı bulamıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s