Cevapsız Mektuplar P.S.28

12.03.2021 / İzmir / P.S.28

Sevgili Nilgün

Olmuyor. Aslında söyleyeceklerim bu kadar ama burada bitirirsem, bu mektup olmuyor. Adres yok, alıcı yok, cevaplar yok. Olmuyor. Kalıpsal bir anlayış ve sistematik bir acı var coğrafyada. Oyun yazarının aklında birkaç oyun var ama yazamıyor. Olmuyor. Mesela Psikolog Ayşe, sevmek istiyor insan… Olmuyor. Alışılmış yalnızlık süregiden, henüz varamadı tuz-buz olacağı kayaya. Füsun teyze hâlâ her gün bir saksı doğuruyor, bir saksı dağıtıyor. Zaman kavramı ondan geçip gitmiş sanki ya Osman Abi’den? Ekonomik kaygılardan şiir edinemiyor kendisine. Olmuyor yani.

Üç ev ötede oturan bir edebiyat öğretmeni var mahallemizde. Bildiğim kadarıyla hâlâ yalnız yaşıyor. Eskiden edebiyat derslerine girerken kısa sözlerle çok fazla hisler anlatmak isterdim. Zaman geçti, büyüdüm ve hâlâ anlatamıyorum gibi, olmuyor gibi. Anlatım zamanında olsaydı gerçeğe dönüşürdü, şimdi ise zamanı kaçırılmış yaşananlar sadece hayal kalarak yer ediniyor zihnimizde. Bu saatten sonra Edebiyat Öğretmenine hayal kurdurmak mı? Olmuyor.

Geçiyorum sokaklardan sahile iniyorum. Buraya gelmeden önceki kentte de böyle günlerim oluyordu. Kumsala atılmış sandalye-kitap-içecek üçlüsü emekli işi bir dinlenme modeli aslında. Sanırım kalabalık ve gürültü bana göre değil. Bir dinginlik hali istiyor ruhum. Fenerbahçe maçları hariç tabii ki. Fenerbahçe demişken… Son yıllarda olmuyor Nilgün. Üzüntü veriyor bu durum.

Kendimi burada unutup eve dönmek istiyorum. “Ev” nedir tam olarak anlamasam bile. Dönmek istiyorum gitmekten farklı olarak. Çünkü hüzün ivmesi yorucu, hep aynı yönmüş gibi saatin arka tarafından hariç kalan tüm yerler. Kendimi unutup, şiirlerden yeniden tanımak isterdim Nilgün. Yoksa… Olmuyor. Senin de söylediğin gibi “Bu tükenişle hiçbir yeni yaşama başlanamaz”.

Başlanamıyor!

Sevgilerimle

Mert Kişot

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s