Cevapsız Mektuplar P.S.30

27.03.2021 / İzmir / P.S.30

Sevgili Nilgün

Hatırlıyor musun? Birkaç mektup önce sana yazmak nedir diye sormuştum. Sonrasında aklıma defterlerine yazdığın şu cümleler geldi.

“Sanki her anlaşılabilir ifade var oluştan bir şeyler eksiltiyor. Böyle bir eksiklenme sevinç vermez de değil, ama tümü de yazılmaz, yazılamaz. Onun hala şiir, roman, öykü, oyun, kurdukça kurulmuyor. “Her şey” yazılabilir olsa formlar yiter, içsel gürültü düzenlenip hep bir biçime yoğruldukça da “her şey” yazılamaz. Yazma eylemi hayali bir karmaşanın içinden yoğunlaştırma – yer değiştirme – metaforlar kullanarak iletilebilir olduğunu düşlediğimiz küçük bütünlükler oluşturmayı özlemekten başkaca ne? Aslında ben tiksiniyorum öyküden, şiirden, romandan, oyundan; hala bunların yazılabilir olmasından, çünkü böyle bir tamamlanma, anlamlanma arzusu…”

Sen her şeyi çok güzel bir şekilde özetlemiştin aslında. Bazen ben de sana anlatmak istediğim ama bir türlü yazıya dökemediğim konular buluyorum. Haklıydın. “Her böyle anlatılamıyor”. Artık bulutlar da hızlı hızlı başka şehirlere kaçıyorlar sanki. Selamı sabahı kestiler bizden. İşte o zamanlar anladık türkülerimizi nasıl yitirdiğimizi. Dağlı ya da ormanlıda değildik. Herkesin hayali sahil kasabası olunca, Akdenizleştik. Gerçi ben yüzme bilmediğim için tam olarak beceremedim. Denizin sadece şiirsel bir etkisi kaldı üzerimde. Bu yüzden karşımda ki lanetli deniz! Ele geçirmiş sanki gözlerimi. Tat alamıyorum artık, dokunamıyorum, hep gördüğümü ve bildiğimi sanıyorum. Ve hâlâ sana yazıyor olmam bu karmaşanın içinde… Böyle bir anlamlanma arzusu.

Yaşamın özsuyunu sıkıp içiyorum Nilgün, başka dünyalar hayal etmeye çalışırken anlıyorum. Acı… Acı! Artık her şey edebiyattan ibaret kalsa ve ben gözlerimi ormana çevirsem diye düşünüyorum.

Çünkü böyle bir tamamlanma arzusu…

Sevgilerimle

Mert Kişot

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s